Mestaruustaistelu enää kahden kauppa – HJK on niskan päällä

Mestaruustaistelu enää kahden kauppa
HJK:lla edessä vielä yksi taisto.
Tomi Kurki

Kuopion Palloseuran romahdus viikonloppuna AC Oululle tarkoittaa sitä, että taistelu mestaruudesta on enää kahden kauppa. Sarjan päätöskierroksella 8. marraskuuta mestaruudesta taistelevat enää tasapisteissä olevat Turun Inter ja HJK.

Parin viime kauden aikana runsaasti kritiikkiä saanut HJK on hivuttautunut mukaan mestaruustaisteluun kuin varkain, mikä johtuu pitkälti KuPSin ja FC Interin viimeaikaisesta kompuroinnista. Lähes koko kauden on näyttänyt siltä, että mestaruudesta taistelevat KuPS ja Inter, jotka kohtaavat sarjan päätöskierroksella. Trillerimäistä jännitystä ottelusta ei tule, ainakaan kuopiolaisten osalta, koska heidän mestaruushaaveet haudattiin Oulussa lopullisesti.

HJK on viimeksi hävinnyt elokuun lopussa paikallisvastustaja Gnistanille, kun taas KuPS ja Inter ovat menettäneet pisteitä.

Turkulaisilla on vielä ohuet mahdollisuudet mestaruuteen, mutta mestaruuden voittaminen ei ole enää heidän omissa käsissä. HJK on tasapisteissä Interin kanssa selkeästi paremmalla maalierolla, ja se kohtaa viimeisellä kierroksella kotona AC Oulun. Helsingin Töölössä todennäköisesti HJK:n mestaruuden lisäksi juhlitaan Teemu Pukkia ja Alexander Ringiä, jotka ripustavat nappulakenkänsä lopullisesti naulaan.

Edellisen kerran joku muu joukkue kuin HJK tai KuPS on voittanut Suomen mestaruuden kaudella 2016, jolloin IFK Mariehamn voitti mestaruuden. HJK:n ja KuPSin viime vuosien mestaruustaistelussa on kaikuja kaukaa 1980-luvulta, kun Lahden Kuusysi ja HJK jakoivat mestaruuksia vuorotellen. Jääkiekon puolelta vastaava nähtiin 1990-luvulla, jolloin TPS ja Jokerit olivat ylivoimaisia.

Kotimainen jalkapallokausi jatkuu pitkälle joulukuuhun

Vaikka Veikkausliigan kausi huipentuu 8. marraskuuta, niin kotimainen jalkapallokausi jatkuu pitkälle joulukuuhun, kun KuPS jatkaa europelejä Konferenssiliigassa. Edelliskauden tapaan KuPS pelaa lohkovaiheen pelejä Tampereella, koska kotikenttä Kuopiossa ei täytä UEFAn vaatimuksia.

Liigavaiheen avausottelu Mohamed Salahin edustamaa turkkilaista Trabzonsporia vastaan houkutteli Tampereelle täyden katsomon, ja ottelu myytiinkin loppuun jo ennakkoon. Jääkiekkopersoona Juhani Tamminen on joskus todennut, että suomalaiset eivät ole urheilu- vaan menestyshullua kansaa. Jalkapallossa tämä ilmiö on näkynyt maailmantähtien vieraillessa, jolloin stadionit ovat täyttyneet – niin nytkin. Yleisö saikin todistaa Salahin ihmeteot, kun hän syötti ja maalasi vieraiden voittaessa ottelun 2-4.

KuPS hävisi myös toisen pelaamansa Konferenssiliigan ottelun vieraissa FK Boracia vastaan 2-0, mikä tarkoittaa sitä, että kuopiolaisten mahdollisuudet selvitä jatkoon ja pudotuspelikierrokselle ovat muuttuneet äärimmäisen ohuiksi. Kotimaisella jalkapalloyleisöllä on kuitenkin mahdollista nähdä keskitason eurooppalaisia jalkapallojoukkueita paikan päällä Tampereella pitkälle talveen, kun KuPS pelaa viimeisen kotiottelun 10. joulukuuta bulgarialaista TsSKA Sofiaa vastaan. Pelillinen arki Euroopassa on kuitenkin osoittautunut kylmäksi, ja valitettavasti sama kylmyys uhkaa heijastua myös katsomoihin. Todennäköisesti vain kovimmat ja harvat KuPSin fanit innostuvat matkustamaan arktisen hulluuden vallassa Tampereelle, kun supertähtiä jäljellä olevissa otteluissa ei enää ole tarjolla. Näille tosifaneille täytyy heittää kunnianosoituksena hattua ilmaan.

Lue myös: Erik ten Hagilta jälleen rajua tekstiä Cristiano Ronaldosta – nostaa Real Madridin esimerkiksi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *