Manchester Cityn ilmiantaja, portugalilainen Rui Pinto, pelkää henkensä puolesta ja on saanut tappouhkauksia. Nyt Portugalin valtio päätti poistaa hänet todistajansuojeluohjelmasta.
Moni saattaa miettiä, miten Manchester Cityn 114 sääntörikkomusta tulivat aikanaan ilmi ja päätyivät Valioliigan tietoon.
Asialla oli Football Leaksin perustaja Rui Pinto.
Jalkapallopiireissä erittäin arvostettu ja luotettava toimittaja, Fabrizio Romano, kertoo Facebook-julkaisussaan, miten kaikki tapahtui.
– Se oli hyvin harmittomalta vaikuttanut sähköpostiviesti tammikuussa 2017, mikä käynnisti kaiken tämän.
– Vastaanottajana toimi Manchester Cityn johtohenkilöstö, ja vaikutti siltä kuin he olisivat saaneet sähköpostiviestin eurooppalaisen jalkapallon kattojärjestöltä, UEFA:lta, ja siinä oli linkki taloudellisten ehtojen noudattamiseen liittyvään raporttiin. Joku Cityn henkilöstöstä klikkasi sähköpostiviestissä ollutta lataus-painiketta, eikä muuta tarvittu.
– Todellisuudessa se ei ollut UEFA:lta tullut sähköpostiviesti, vaan sen sijaan portugalilaisen hakkerin ja aktivistin, Rui Pinton, kalasteluyritys. Cityn palvelimille murtauduttiin (tätä kautta) ja Pinto pääsi käsiksi tuhansiin sähköpostiviesteihin ja asiakirjoihin.
Valioliiga alkoi tutkia tapausta ja viime viikolla puolueeton komissio totesi Cityn syyllistyneen 115 esitetystä sääntörikkomuksesta peräti 114:ään.
Nyt Cityä, joka on kuulunut viime vuodet jalkapallomaailman ehdottomaan eliittiin, uhkaavat massiiviset sanktiot. Sanktioiden uskotaan olevan sekoitus jättimäisiä sakkoja ja valtavia pistemenetyksiä.
Manchester Cityn ilmiantaja on saanut tappouhkauksia – ”Hänet pahoinpideltiin Lissabonissa”
Portugalilainen Rui Pinto eli Manchester Cityn ilmiantaja asui Unkarissa, kun hän pääsi käsiksi brittiseuran salaisiin asiakirjoihin ja sähköpostiviesteihin.
Hänet luovutettiin Unkarin valtion toimesta Portugalin viranomaisille maaliskuussa 2019 ja hän vietti yli vuoden vankeudessa, ennen kuin hänet päästettiin kotivankeuteen odottamaan Lissabonissa käytävää rikosoikeudenkäyntiä.
Syynä vankeuteen olivat syytökset siitä, että hän oli aiemmin hakkeroitunut portugalilaisseura Benfican servereille ja varastanut sieltä muun muassa sähköpostiviestejä, luovuttaen ne sitten eteenpäin toiselle portugalilaisseuralle, FC Portolle.
Pinto sai aiemmista toimistaan viivästetyn neljän vuoden mittaisen vankeustuomion syyskuussa 2023, ja sen jälkeen hän eli todistajansuojeluohjelmassa, Portugalissa, liittyen City-skandaaliin.
Vain 24 tuntia sen jälkeen, kun City todettiin syylliseksi 114:ään rikkeeseen Pinto sai todella huonoja uutisia: Portugalin valtio päätti irrottaa hänet todistajansuojeluohjelmasta.
”Hänen tilanteensa on todella kriittinen. Häntä kohtaan tehdyt uhkaukset eivät ole teoreettisia; hänet pahoinpideltiin Lissabonissa viime huhtikuussa”, Pinton portugalilainen ja ranskalainen asianajajatiiminsä kertoi yhteisessä tiedotteessa.
Pinto itse kertoo saaneensa tappouhkauksia ja hän aidosti pelkää henkensä puolesta.
– Sain 30. syyskuuta ilmoituksen, että osallistumiseni todistajansuojeluohjelmaan on lakkautettu ja näin toimimalla he asettivat minut tietoisesti henkeäni uhkaavaan tilanteeseen.
– Minulla ei ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin muuttaa tulevien päivien aikana uuteen paikkaan, toistaiseksi määrittelemättömän mittaiseksi ajaksi, koska olen saanut useita tappouhkauksia ja riski salamurhayrityksille on vakava.
Pinto on perustanut itselleen GoFundMe-kampanjan kerätäkseen rahaa, joka takaisi hänen turvallisuutensa. Kampanjan tavoitteena on kerätä 3 miljoonaa euroa rahaa; toistaiseksi lahjoituksia on tullut vajaan 27 000 euron edestä.
Manchester Cityn ilmiantaja eli Pinto on myös tarjonnut apuaan Iso-Britannian viranomaisille, vastineena pääsystä maan todistajansuojeluohjelmaan.