Will-Jam julkaisi sääntöjä rikkovan singlen – mukana suomirap-legenda Kingfish

Will-Jam ja Kingfish. Will-Jam julkaisi singlen LAINSUOJATON!
KPC-kollektiivissa nykyisin vaikuttava Will-Jam työstää tällä hetkellä uutta levyä.
Bietro

Will-Jam julkaisi uuden singlen Lainsuojaton, joka kannustaa olemaan oma itsensä ilman kompromisseja. Kappaleella vierailee suomirapin legenda Kingfish.

Jyväskyläläinen artisti Will-Jam tuo kevääseen kapinallista energiaa uudella singlellään Lainsuojaton, joka korostaa aitoutta ja oman polun kulkemista. Afroswing-soundeihin nojaavalla kappaleella kuullaan myös harvinainen vierailu suomiräpin kulttinimeltä Kingfishiltä.

Lue myös: Pyrythekid palaa musiikin pariin – kiittää muun muassa Gettomasaa

”Ei mul oo tollasii sääntöi”

Lainsuojaton on kepeä mutta asenteikas kappale, joka syntyi tarpeesta sanoa asiat suoraan – ja erottua joukosta.

– Inspis tuli ku olin kiinnostunu yhestä muijasta ja sen ympärillä pörräs neliö äijii. Tiiäkkö ne oli sellasii et ne ei uskaltanu sanoo mitää suoraa ja rehellisesti, ne vaa halus olla sen muijan kaa kaikesta samaa mieltä. Sit olin sillee et ”mitä helkkarii, ei mul oo tollasii sääntöi”. Ja kun kuulin ton biitin nii tää biisi vaa eskaloitu, Will-Jam kertoo.

Kappale on tuotettu Xrphanin, Mr.Haraldin ja Kapteeniupponallen toimesta. Will-Jamin mukaan se sopii erityisesti niille, jotka haluavat pysyä aitoina itsenään ulkopuolisten mielipiteistä huolimatta.

– Biisi on kevyt afroswing rallatus ja siinä on ripaus kapinallisuutta. Tää biisi menee niille ketkä tekee omaa juttuu, välittämättä siitä et neliöt kattoo vinoo.

Kingfish vahvistaa legendastatustaan

Biisillä kuultava Kingfish tuo mukaan oman ikonisen otteensa. Vaikka hän on viime vuosina ollut harvakseltaan äänessä, Will-Jamin mukaan raikkaus ja taso eivät ole kadonneet minnekään.

– Allu oli kuullu tän biisin ja se hoiti Fisun tähä. Fisu on legenda koska se on pysyny aina raikkaana ja sil on sairaita biisei sekä fiittei.

Kingfish muistetaan muun muassa Koko Kesä -platinahitistä sekä vierailuistaan Justsesomali-nimellä Gettomasan kappaleilla. Will-Jam ei kuitenkaan osaa sanoa, onko kyseessä yksittäinen esiintyminen vai merkki laajemmasta paluusta.

– Pitää kysyy Fisulta!

”KPC-äijät tekee suomen parasta räppii”

Will-Jamista tuli viime kesänä täysjäsen arvostetussa KPC-kollektiivissa, jonka riveissä vaikuttaa myös hänen isoveljensä.

– Olin aika pitkään prospect mut mä liityin sillee kunnolla KPC-kollektiiviin tyylii viime kesänä. KPC äijät tekee suomen parasta räppii ja sen takii oon aina halunnu joinaa. TKR on mun läheinen ystäväporukka ja se pysyy ikuisesti.

Artistin tähtäimessä on nyt isompi kokonaisuus, jonka ensimmäinen osa on juuri julkaistu single.

– Biisi tulee olemaan osa suurempaa kokonaisuutta. Puotan levyn möhemmi mutta ennen sitä julkasen läjän sinkkuja. Levyllä tulee olee iha himmeitä biisei.

“Musavideo on iha hullu”

Singlen kanssa julkaistiin myös näyttävä musiikkivideo, jonka ohjauksesta vastaa Kapteeniupponalle ja kuvauksesta Bietro. Video on visuaalisesti rikas ja keskittyy teemansa mukaisesti lain ulkopuolisuuteen.

– Musavideo on iha hullu. Siinä ei oo juonta, ollaa keskitytty enemmän sinemaattisiin shotteihin. Aiheena siinä on lainsuojattomuus, joten videossa mää esiinnyn mm. prätkäjengiläisenä, mafiapomona, rosvona, vankina ja peinttarina.

“Plääni on tehä hiittistä musaa”

Will-Jam elää tällä hetkellä täysillä musiikille. Tulevalle kesälle ei ole vielä lyöty keikkapäivämääriä lukkoon, mutta hän toivoo tilanteen muuttuvan.

– Ei. Jengi kyl läkkää ku ne ei pyyä mua keikalle. Mul on hemo maukkaita keikkoi.

Päivätyöt ovat jäämässä taka-alalle, ja suunnitelmana on keskittyä täysin musiikkiin ja siitä nauttimiseen.

– Mä oon aika all-in meiningillä musan suhteen. Plääni on tehä hiittistä musaa ja päästä perus päivätöitä karkuun. Kesällä aion tehdä musahommii ja palomiespunnerruksii auringossa.

Lue päivän ajankohtaisimmat musiikkiuutiset ja pysy ajan tasalla!