Merab Dvalishvili oli ennen UFC 333:n mestaruusottelua yli UFC:n otteluillan painosuosituksen, vaikka ei ollut vielä edes alkanut syödä.
Merab Dvalishvili nousi vaa’alle viisi tuntia UFC 333:n punnituksen jälkeen. Lukema oli 19 paunaa eli noin 8,6 kiloa suurempi kuin virallisessa punnituksessa. Entinen kääpiösarjan mestari kohtaa lauantaina Abu Dhabissa Petr Yanin mestaruusottelussa.
Molemmat läpäisivät punnituksen 135 paunan eli noin 61,2 kilon painossa. Myöhemmin 35-vuotias georgialainen julkaisi sosiaalisessa mediassa videon, jolla vaaka näyttää 154 paunaa eli noin 69,9 kiloa.
– Punnituksesta on vasta viisi tuntia, ja olen jo palannut, Dvalishvili sanoo videolla.
– Olen juonut vettä. Katsotaan nyt, paljonko olen lihonut viidessä tunnissa. 19 paunaa. Vain viidessä tunnissa sain takaisin 19 paunaa. Sitä me teemme. Mennään! Nyt olen palannut.
Dvalishvili kertoo jatkavansa juomista ja palautumista ja aloittavansa seuraavaksi syömisen.
– Ensin ruokaa. Huomenna, te jo tiedättekin, kenet aion syödä.
Lue myös: ”Tämä on viimeinen” – raju tyrmäys sai UFC-tähti Joaquin Buckleyn lopettamaan uransa
Merab Dvalishvili weighs 154 lbs now after weighing in at 135 lbs earlier today
He gained 19 pounds in 5 hours 👀
(via @MerabDvalishvil) https://t.co/1FcUdfbc8X
— Championship Rounds (@ChampRDS) October 23, 2026
Vaa’an lukema on noin 14 prosenttia yli kääpiösarjan 135 paunan rajan. UFC suosittelee, että ottelijat olisivat otteluiltana enintään kymmenen prosenttia painoluokkansa rajan yläpuolella. Dvalishvilin kohdalla tämä tarkoittaisi 148,5 paunaa eli noin 67,4 kiloa. Hän oli sen yläpuolella jo päivää ennen ottelua, eikä hän ollut vielä edes alkanut syödä.
Ottelijat pudottavat painoaan yleensä poistamalla nestettä elimistöstään ennen punnitusta ja juovat nesteet sen jälkeen takaisin. Takaisin saatu paino voi antaa kehässä fyysistä etua vastustajaan nähden.
Kaksinkertainen mestari Yan voitti vyön Dvalishvililtä viime joulukuussa. Lauantain ottelu on kaksikon kolmas kohtaaminen, ja se ratkaisee, kumpi vie keskinäisen ottelusarjan.
UFC 333 käydään lauantaina Abu Dhabin Etihad Arenalla. Alkukortti alkaa Suomen aikaa kello 17 ja pääkortti kello 21. Dvalishvilin ja Yanin mestaruusottelu on illan toiseksi viimeinen ottelu ennen Alexander Volkanovskin ja Movsar Evloevin pääottelua.