Ennen kuin Julma Henri vetäytyy keikkalavoilta, hänet nähdään vielä kymmenellä keikalla Inarista Äkäslompoloon.
Suomalainen rap-artisti Julma Henri kertoi tänään Instagramissa siirtyvänsä joulukuussa päättyvän Polaris Live -kiertueen jälkeen muihin tehtäviin ja vetäytyvänsä keikkalavoilta.
– Moro, tiedoksi että siirryn […] kiertueen jälkeen muihin tehtäviin ja vetäydyn keikkalavoilta, hän kirjoittaa.
Mitä muut tehtävät ovat, Julma Henri ei kerro.
Vetäytymisestä kerrottiin jo syyskuussa, kun kiertue julkistettiin Julma Henrin Instagramissa. Silloin vetäytymisen sanottiin olevan ”määrittelemättömäksi ajaksi”. Tämänpäiväisessä ilmoituksessa aikaa ei mainita.
Lue myös: Hannibal kokosi possebiisiin kahden vuosikymmenen räppärikumppanit – mukana myös edesmennyt Edorf
Kiertueella on kymmenen keikkaa. Se alkaa 30. lokakuuta Inarin PaPaNa Barista ja päättyy 19. joulukuuta Äkäslompolon Selvä Pyyhyn. Helsingissä Julma Henri esiintyy Tavastialla 7. marraskuuta. Kiertueella ovat mukana Steen1 ja Vitun Iso Rotsi.
Kiertue rakentuu keväällä julkaistun Polaris-albumin ympärille. Syyskuun julkistuksen mukaan albumin keskiössä ovat muun muassa mieheksi kasvaminen ja oma historia, ja keikoilla uusi albumi yhdistyy yli kaksikymmentä vuotta kestäneeseen uraan.
Julma Henri nousi laajempaan tietoisuuteen vuonna 2007 Al Qaida Finland -albumillaan.
View this post on Instagram