Tammer Turnaus on kiinnostanut niin paljon, että järjestäjät ovat joutuneet rajoittamaan osallistujien määrää.
Perinteinen Tammer Turnaus otellaan Tampereen Pyynikillä 30.10.–1.11.2026. Kehään nousee reilut 90 nyrkkeilijää 12 maasta, Euroopan lisäksi Brasiliasta, Australiasta ja Intiasta. Kärkinimiä ovat syyskuun EM-kisoissa mitaleille nyrkkeilleet Ismail Umar ja Pihla Kaivo-oja sekä Irlannin kaksinkertainen olympiavoittaja Kellie Harrington.
Kisajärjestäjä Anna Laukkasen mukaan turnaus on herättänyt runsaasti kansainvälistä kiinnostusta, ja tulijoita olisi ollut enemmän kuin mukaan pystyttiin ottamaan. Laukkanen uskoo, että taustalla vaikuttavat puolen vuoden päästä alkavat olympiakarsinnat. Niiden vuoksi nyrkkeilijät hakevat nyt aktiivisesti otteluita.
Bulgarian Sofian EM-kisoissa ottelutauolta palannut Kaivo-oja voitti hopeaa naisten 54 kilon sarjassa, ja Umar otti pronssia miesten 65 kilossa. Laukkasen mukaan Umarin pronssi on miesten ensimmäinen arvokisamitali 20 vuoteen.
– Hienoa, että saamme kehään kaksi tuoretta suomalaista arvokisamitalistia, Laukkanen sanoo.
Lue myös: Jere Karalahti jälleen kehään – vastassa tuttu Jokerit-kasvo
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Tammer-kehä on Umarille tuttu. Laukkasen mukaan hän iski itsensä läpi voittaessaan turnauksen ensimmäisen kerran vuonna 2023, ja sen jälkeen turnausvoittoja on kertynyt jo kolme.
– Ismail on perinteisesti pärjännyt todella hyvin Tammerissa.
– Samoin Pihla Kaivo-oja on hienoa nähdä kehässä. Edelliset Tammer-iskut olivat 2024, niin upeaa saada Pihla nyt kotikehään ottelemaan.
Harrington ottelee naisten 60 kilon sarjassa. Hän on aiemmin kohdannut myös Mira Potkosen, joka on voittanut irlantilaisen.
– Se, että tällaisia tähtiä saadaan Suomeen, on ainutlaatuista. Kellie Harrington on yksi maailman parhaita nyrkkeilijöitä, on todella mielenkiintoista nähdä hänet Tammer-kehässä, Laukkanen sanoo.
Naisten 57 kilon sarjassa ottelee Vilma Viitanen, joka palasi kesällä nyrkkeilyn pariin muutaman vuoden tauon jälkeen ja jahtaa jälleen olympiapaikkaa. Liiton mukaan paluu on sujunut hyvin, ja Viitanen voitti hiljattain turnauksen Tanskassa. Samaan sarjaan osallistuu Intian joukkueesta sarjan hallitseva maailmanmestari Jaismine.
Tammer Turnauksen kehässä on vuosikymmenten aikana nähty useita nyrkkeilyn suuria nimiä. Turnauksessa ovat otelleet muun muassa Mike Tyson vuonna 1984, Oscar De La Hoya vuonna 1989 ja Daniel Dubois vuonna 2016. Suomalaisista listalla ovat esimerkiksi Tarmo Uusivirta, Amin Asikainen ja Mira Potkonen.
Lue lisää ajankohtaisia urheilu-uutisia!
Näytä tämä julkaisu Instagramissa