Oulu-soundia ulos oman levy-yhdistyksen kautta – Heimo Recordsin julkaisutoiminta aloitetaan drillillä

Totte Vaarala

Ensimmäinen julkaisu on osittainen kunnianosoitus Pop Smokelle.

Oulussa paikallisten hiphop-piirien yhteisöllinen tekeminen on ottanut uuden askeleen tuoreen levy-yhdistyksen muodossa. Ensimmäisenä julkaisunaan nyt toimintansa aloittanut Heimo Records on laittanut ulos singlen tulokasartisti Kopo Locolta.

Paikallisilla Tulva-studioilla äänitetty ja RicoRunDatin tuottama Osa mua edustaa isossa nosteessa olevaa drill-soundia. Helsinkiläistaustaisen mutta Ouluun muuttaneen Kopo Locon kappale kertoo yrityksestä sopeutua uuteen ympäristöön samalla kun patoutuneet ongelmat eivät jätä rauhaan.

Kappaleen julkaisuajankohta ei ole sattumaa, sillä single on samalla kunnianosoitus tasan vuosi sitten kuolleelle Pop Smokelle. Kuten tribuutista on helppo päätellä, innoitti artisti Kopo Locoa tuomaan oman äänensä osaksi drill-aaltoa.

Muihin Heimo Recordsin artisteihin lukeutuu muun muassa Mactopias bändiprojektinsa kanssa sekä Jöse ja RPN. Kuuntele yhdistyksen ensijulkaisu alta.