Kaikkien aikojen tuottoisin elämäkertaelokuva saa jatko-osan

Michael
Jaafar Jackson tähdittää Michael-elokuvaa pääosassa.
Lionsgate Films

Miljardin dollarin tuottanut Michael-elokuva saa jatko-osan.

 Michael Jacksonin elämäkertaelokuvan jatko-osan kuvaukset on tarkoitus aloittaa lähiaikoina. Elokuvastudio Lionsgaten elokuvajohtaja Adam Fogelson kertoi yhtiön tulosjulkistuksessa, että tuotanto pyritään aloittamaan loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027 ja elokuva saamaan ensi-iltaan ensi vuoden lopulla tai vuoden 2028 ensimmäisellä puoliskolla. Asiasta uutisoi Variety.

Antoine Fuquan ohjaama ensimmäinen osa seuraa Jacksonin elämää Jackson 5 -yhtyeen alkuajoista vuoden 1987 Bad-kiertueeseen saakka. Laulajaa esittää hänen veljenpoikansa Jaafar Jackson.

– Meillä on useita kohtauksia, erityisesti suuria musiikkikohtauksia, jotka on kuvattu aiemmin ja jotka lähes varmasti sisällytetään elokuvaan, Fogelson sanoi Varietyn mukaan.

Lue myös: Musiikki veressä – Tiesitkö, että nämä kotimaiset artistit ovat muusikoiden lapsia?

Vielä ei ole tiedossa, mitä ajanjaksoa Jacksonin elämästä jatko-osa käsittelee. Varietyn mukaan tekijöillä on käytettävissään muun muassa hittialbumi Dangerousin aikakausi sekä Jacksonia hänen loppuelämänsä ajan seuranneet lasten seksuaalista hyväksikäyttöä koskevat syytökset.

Materiaalia jäi yli, koska ensimmäisestä elokuvasta jouduttiin oikeudellisen kiistan vuoksi poistamaan Jacksonia vastaan esitettyjä hyväksikäyttösyytöksiä käsitelleet osuudet.

Keväällä ensi-iltansa saanut Michael avasi elämäkertaelokuvien historian suurimman avausviikonlopun ja on tuottanut maailmanlaajuisesti miljardi dollaria – ensimmäisenä elämäkertaelokuvana koskaan.

Lue lisää ajankohtaisia musiikkiuutisia!

youtube placeholder image

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *