Five Finger Death Punch teki uutta albumiaan kolme vuotta – ”Raskaampaa kuin mikään, mitä olemme tehneet vuosiin”

Five Finger Death Punch De Oppresso Liber -singlen promokuvassa
Five Finger Death Punch saapuu helmikuussa Suomeen.
Stephen Jensen

Five Finger Death Punch julkaisi uuden singlen ja paljasti tiedot kymmenennestä albumistaan.

Modernin raskaan rockin jättiläinen Five Finger Death Punch on julkaissut uuden De Oppresso Liber -singlen. Samalla yhtye paljasti tiedot kymmenennestä studioalbumistaan Legacy, joka ilmestyy perjantaina 31. heinäkuuta Better Noise Musicin kautta. Kymmenen raidan kokonaisuuden ennakkomyynti on jo käynnissä. Albumin ensimmäinen single Eye Of The Storm julkaistiin toukokuussa lyriikkavideon kanssa.

Yhtyeen kitaristi ja perustajajäsen Zoltan Bathory kuvailee tuoretta singleä vahvasti aatteelliseksi ja näkee sen kunnianosoituksena niille, jotka ovat halki historian asettuneet puolustamaan heikompiaan.

– De Oppresso Liber on enemmän kuin pelkkä motto. Se on kutsumus ja filosofia. Se kuvastaa velvollisuuden tunnetta seistä vaaran ja puolustuskyvyttömien välissä. Läpi ihmiskunnan historian on ollut sankareita, jotka ottaneet tämän vastuun harteilleen. Tämä kappale on kunnianosoitus heille sekä tuolle aatteelle, Bathory kertoo.

Albumin nimi viittaa yhtyeen yli kahden vuosikymmenen mittaiseen uraan. Bathoryn mukaan jokainen levy on tilannekuva omasta ajastaan, ja Legacy kokoaa yhteen koko matkan opit, voitot ja vastoinkäymiset. Hän muistuttaa, ettei tietä ole kuljettu yksin.

– Kaikkein merkityksellisintä on se, että emme kulkeneet tätä tietä yksin. Miljoonat fanit ympäri maailmaa ovat olleet mukana tällä matkalla, ja vuosien varrella olemme tavalla tai toisella tulleet osaksi toistemme elämää. Kun sitä ajattelee 20 vuotta myöhemmin, se tuntuu uskomattomalta, Bathory sanoo.

Lue myös: Children of Bodom jatkaa paluutaan – ensi kesänä luvassa kaksi festivaalikeikkaa

Laulaja Ivan Moody korostaa, ettei Legacy katso pelkästään menneeseen, vaan yhtä lailla tulevaan.

– Kaksikymmentä vuotta on merkittävä virstanpylväs, mutta ei päätepiste. Olemme tästä levystä erityisen ylpeitä, koska siinä on kaikki ne elementit, joista Five Finger Death Punch tunnetaan, mutta samalla se näyttää myös suuntaa tulevaan, Moody sanoo.

Bathory kuvailee uutta materiaalia poikkeuksellisen raskaaksi. Levyä työstettiin kolmen vuoden ajan, ja kappaleita syntyi aluksi lähes 30, joista lopulliselle albumille valikoitui kymmenen. Välillä yhtye harkitsi jopa tupla-albumia.

– Minua innostaa erityisesti se, että biiseissä kuuluu taas alkuaikojen rouheus ja aggressio, mutta samalla mennään myös täysin uusille alueille. Olin itse mukana kirjoittamassa koko ensimmäisiä levyjä, eikä tämä tunnu nostalgialta, vaan paluulta siihen, mistä kaikki alkoi. Odotan jo innolla, mitä seuraava vuosikymmen tuo tullessaan, Bathory hehkuttaa.

Tänä kesänä Five Finger Death Punch suuntaa 20-vuotisjuhlakiertueensa ensimmäiselle osiolle halki Pohjois-Amerikan Cody Jinksin ja Eva Under Firen kanssa. Tämän jälkeen yhtye kiertää Eurooppaa ja Iso-Britanniaa mukanaan Lamb Of God ja Bleed From Within. Kiertue päättyy Helsingin Veikkaus Areenalle 22. helmikuuta, ja Suomen keikan liput myytiin nopeasti loppuun.

Lue lisää ajankohtaisia musiikkiuutisia!