Viivi odotti Sydän-kappaleen julkaisuun lupaa vuosia. Lopulta odotettu puhelu tuli keväällä 2026.
Pop-laulaja Viivin kakkosalbumi Herkkisten liiga näki päivänvalon perjantaina 2. lokakuuta. Jo etukäteen platinaa myydyllä albumilla Viivi reflektoi muun muassa oman herkkyytensä ymmärtämistä ja sen kantamista voimavaraksi. Henkilökohtaisella kokonaisuudella kuullaan myös kappale, jolla on Viiville aivan erityinen merkitys – laulaja ei nimittäin pitkään tiennyt, saataisiinko kappaletta koskaan julkaista.
Sydän on elänyt fanien keskuudessa jo vuosia
Kyseessä on Viivin kappale Sydän, jonka kertosäe mukailee Eminemin Mockingbird-jättihitin melodiaa. Herkkä kappale on kuultu Viivin keikoilla ensi kertaa jo vuosia sitten – kappaletta ei kuitenkaan voitu julkaista suoratoistopalveluihin ilman lupaa melodian käyttöön.
– Oli hetkiä, ku kerkesin jo melkein luovuttaa ettei me koskaan varmaan saaha lupaa julkasta tätä. Että tää jää ikuisesti vaan biisiks, jota mä vedän vaan keikoilla, Viivi kirjoitti kappaleesta TikTok-tilillään.
Kappale on noussut suureen suosioon Viivin keikoilla, ja jäänyt elämään tämän fanien keskuuteen keikkavideoiden ja jopa coverien muodossa.
– Aattelin jopa yhessä vaiheessa et tavallaan ihan siistiä, että mulla on tällainen biisi, jonka ”tietäjät tietää”, Viivi toteaa.

Huikeaa livesuosiota nauttiva Viivi suorittaa tällä hetkellä Herkkisten liiga -albumikiertuetta.
Tuomas Vihavainen
Onko Eminem kuullut Viivin kappaleen?
Viivi kertoi Huomenta Suomen haastattelussa Mockingbird-hitin melodian päätyneen kappaleeseen puolivahingossa. Sävel sopi tekeillä olevaan biisiin niin hyvin, että Viivi päätti tehdä kappaleen valmiiksi Joonas Kerosen ja Lauri Halavaaran kanssa ja katsoa, mitä tapahtuu.
Tästä alkoi vuosien odotus saada lupa kappaleen julkaisuun:
– Me yritettii saada siis neljä vuotta lupaa tolle biisille, et me saatas julkaista se, Viivi kertoo Huomenta Suomessa.
Odotettu puhelu tuli viimein vuoden 2026 keväällä – kappale saataisiin viimein julkaista.
– Viime keväänä mun levy-yhtiöstä soitettiin mulle ja sanottiin, että nyt sulla on lupa, Viivi kertoo.
Viivi kertoo ettei itse tiedä, minkälainen prosessi luvan saamisen taustalla on ollut – tai onko itse Eminem ollut mukana päätöksessä. Laulaja elättelee kuitenkin toivoa, että yhdysvaltalaisräppäri olisi kuullut kappaleen:
– Mä jaksan uskoa, että hän on jopa ehkä kuullut ton biisin.
@viivilrockyouKAKS VIIKKOO ALBUMIIN!✨ btw tsekkaa huomenna klo 15 mun ig ryhmä ”VIIVIN VIP” 🎁..
Viivi valloitti kotimaiset listat
Sydän-kappaleella kuullaan myös erityinen vierailija: Elastinen, joka toimi Viivin tähtivalmentajana The Voice Kids -ohjelman ensimmäisellä kaudella. Viivi sijoittui kilpailussa toiseksi. Kolmetoista vuotta myöhemmin Viivi on noussut yhdeksi kotimaisen popin kärkinimistä ja kutsunut entisen tähtivalmentajansa albuminsa ainoaksi vierailijaksi.
Ennakkoon platinaa myynyt Herkkisten liiga ja Sydän debytoivat Suomen virallisen albumi- ja singlelistan ykkössijoilla. Kakkosalbumi ilmestyi neljä vuotta tuplaplatinaa striimanneen Parisuhdehautausmaan jälkeen. Kakkosalbumin työstämisen ohella Viivi on ehtinyt osallistua muun muassa Vain elämää -ohjelmaan sekä Uuden musiikin kilpailuun.
Kuuntele Herkkisten liiga alta!
Lue lisää ajankohtaisia musiikkiuutisia!