Vain elämää palaa ruutuun syksyllä kuudennentoista kauden voimin. Mukana on kahdeksan huippuartistia, kuten Käärijä ja Lauri Haav, jotka tuovat ohjelmaan omat tarinansa ja tulkintansa.
Vain elämää palaa ruutuihin syksyllä jo kuudennentoista kerran. Hirvensalmen Satulinnaan kokoontuu jälleen kahdeksan kotimaisen musiikkikentän nimekästä artistia jakamaan elämäntarinoitaan ja versioimaan toistensa kappaleita.
Lue myös: Spotifyn mukaan nämä ovat kesäbiisit 2025 – katso lista
Monipuolinen artistikattaus
Tulevalla kaudella nähdään vaikuttava joukko artisteja eri genreistä. Kuumaa-yhtyeen Johannes Brotherus on menestynyt sekä muusikkona että näyttelijänä. Hän on ollut mukana käsikirjoittamassa sarjaa HasBeen ja hänen yhtyeensä on voittanut Vuoden yhtyeen Emma-palkinnon kolme kertaa peräkkäin.
Laulaja Viivi nousi julkisuuteen nuorena ja on sittemmin vakiinnuttanut paikkansa suomalaisessa popissa. Hänet palkittiin Emma Gaalassa Vuoden tulokkaana vuonna 2021, ja hänen yhteistyönsä JVG:n ja Robin Packalénin kanssa ovat nousseet radiohiteiksi.
Käärijä tunnetaan kansainvälisestä menestyksestään Cha Cha Cha -kappaleen myötä. Euroviisuissa toiseksi sijoittunut artisti on saanut sekä Emma- että MTV Europe Music Awards -palkintoja. Hän kertoo olevansa kiinnostunut ihmisistä ja haaveilevansa Käärijä-leirien perustamisesta lapsille.
Herkkää ja vahvaa ilmaisua
Vesta tunnetaan henkilökohtaisista, rohkeista sanoituksistaan ja tummasävyisestä popsoundistaan. Hän kertoo inspiroituvansa kaikesta kauniista ja törkeästä ja rakastavansa sanoittamisen vaikeutta.
Jyväskyläläinen Lauri Haav yhdistelee musiikissaan sujuvasti eri tyylejä. Hän kuvailee itseään kunnianhimoiseksi ja painottaa oman jutun toteuttamista ja läheisten merkitystä.
Jonna Tervomaa on kokenut artisti, jonka ura alkoi jo lapsena. Hänen musiikkinsa on saanut tunnustusta sekä kuulijoilta että palkintoraadeilta – muun muassa Teosto-palkinnon muodossa. Tervomaa on julkaissut kahdeksan albumia aikuisuransa aikana.
Legendat mukana
Mukana on myös suomalaisen punkin pioneeri Pelle Miljoona, joka ei silti kutsu itseään ammatiltaan muusikoksi. Hänen uransa alkoi jo 1970-luvulla, ja hän on julkaissut yli 40 albumia sekä useita romaaneja.
Egotripistä tuttu Mikki Kauste kertoo, ettei alun perin haaveillut esiintyjän urasta – asiat vain ajautuivat siihen suuntaan. Hän on toiminut myös kaupunginvaltuutettuna ja sanoo, että musiikin tekeminen oli aluksi tärkeintä, keikkailu vain välttämätön osa sitä.
Tulevalla kaudella nähdään perinteisten artistipäivien lisäksi myös erikoisjakso, joka toteutetaan yhteistyössä Mieli ry:n kanssa. Vain elämää alkaa Nelosella ja Ruudussa syyskuussa.
Lue päivän ajankohtaisimmat musiikkiuutiset ja pysy ajan tasalla!
Näytä tämä julkaisu Instagramissa