Stepa avaa Klangin haastattelussa uuden albuminsa teemoja ja kertoo, miksi häkkilintu ei saa koskaan lopettaa laulamista.
Pohjoisen suomiräpin ääni, pitkän linjan suomirap-tekijä ja lapinläänin scarface Stepa julkaisi uuden pitkäsoittonsa Minä tiedän miksi häkkilintu laulaa perjantaina 13. maaliskuuta. Artistin kahdestoista albumi on lohdullinen vastalause pessimismille sekä pitkien haistatus tyhjän valittajille, parjaajille ja kyynikoille.
– Minä ajattelen sitä niin, että on paljon asioita, jotka eivät anna sen linnun lentää, jotka eivät anna ihmisten sataprosenttisesti tehdä niitä juttuja, mitä ne haluaa. Mutta sitten, että se ei saisi lopettaa sitä laulamista, se ei saisi lopettaa sitä tekemistä, Stepa kiteyttää Minä tiedän miksi häkkilintu laulaa -albumin teemat.
– Siitä minä jotenkin koitan siinä kertoa. Maailmassa ja ihmisillä on paljon paineita, mutta ei saisi ikinä unohtaa sitä, mikä tuntuu sydämessä hyvältä. Jossain vaiheessa minusta tuntuu, että semmoiset hauskat jutut saattaa olla ensimmäisiä juttuja, mitkä heivataan pois vaikka rahan tavoittelun tieltä.
Lyhyt ja ihmeellinen elämä
Levyllä Stepa käsittelee ympäröivää yhteiskuntaa lohdullisen toiveikkaasta, mutta myös tutun humoristisesta näkökulmasta. Räppäri tuntuukin tiivistävän albumin teemat levyn avaus- sekä nimikkoraidalla Minä tiedän miksi häkkilintu laulaa: “Niin paljon meneillään maailmankaikkeudessa, sen vuoksi kirjoitan lauluja rakkaudesta”. Stepa itse kuvailee uusinta pitkäsoittoaan ”kauneimmaksi levyksi, jonka olen tähän maailmaan tehnyt”.
Stepa kertoo Klangille toivovansa, että tuore albumi pistää kuulijan ajattelemaan, mutta myös nauramaan:
– Minä en haluaisi, että ihmiset masentuu. Minä en haluaisi, että ihmisillä olisi huonot fiilikset näinkin huikeassa maailmassa, jossa on valaita ja jääkarhuja. Jos sinua ei kiinnosta avaruus, niin sinä voit olla kiinnostanut meristä. Ja jos meret ei kiinnosta, niin sitten on metsiä ja aavikoita. Elämä täällä on hyvin lyhyt ja ihmeellinen, niin mä haluaisin, että ihmiset sais semmosen fiiliksen, että v*ttu, siistiä!
– On maailmassa myös paljon paskaa ja paskiaisia, mutta niille ei kannata myydä omaa mielenrauhaa tai luovuttaa paremman maailman rakentamista, Stepa summaa.
Miten ihmeessä ihminen voi rakastaa koiraa?
Albumilta kuultiin etukäteen singlet Kaikki mitä tarvitset on sinulla ollut aina, Tärkeä hetki suomiräpille ja Intohimo, joista peräti jokainen sai seurakseen musiikkivideon. Levyn biiseistä Stepan henkilökohtaisia suosikkeja ovat edellä mainittu sydämellinen singlelohkaisu Kaikki mitä tarvitset on sinulla ollut aina sekä koiran ja ihmisen välisestä ystävyydestä kertova Ystäväni Ökö (Miten ihmeessä ihminen voi rakastaa koiraan). Jälkimmäisenä mainittu saattaa olla ennestään tuttu Stepan keikoilla käyneille, sillä se on noussut viime vuoden aikana yhdeksi räppärin livesetin rakastetuimmista kappaleista.
– Se on minun ensimmäinen rakkauslauluni, ihmisen ja koiran välisestä rakkaudesta.
– Vitsi se tuntui hyvältä kun minä tajusin sen, että ”minä olen rakastunut koiraan, mitä v*ttua? Tästä pitää tehdä biisi”, Stepa muistelee nauraen.

Kunnioittava nyökkäys Maya Angeloulle
Minä tiedän miksi häkkilintu laulaa -albumin tuotannosta on vastannut Pehmee Goo. Levyn kannessa komeilevan linnun puolestaan on maalannut Eevil Stöö. Levy lainaa nimensä yhdysvaltojen arvostetuimpiin kirjailijoihin ja aktivisteihin kuuluneen Maya Angeloun I know why the caged bird sings -runolta, jolle kunnian tekemisestä Stepa on haaveillut ensi kerran jo kymmenen vuotta sitten:
– Minä mietin, että vau, kuinka hienosti sanottu ja kuinka voisin nostaa Maya Angeloulle hattua. Mutta nyt alkoi tuntumaan, että tämä [levy] taitaa olla se, mitä minä silloin kymmenen vuotta sitten mietin.
Ihmisiä yhdistävää musiikkia – kirjaimellisesti
Tuoreen albumin julkaisukampanja oli Stepan ihmisiä yhdistävälle energialle uskollinen. Virallisesti maaliskuussa julkaistua albumia nimittäin päästiin kuulemaan jo tammi- ja helmikuussa ilmaisissa, kaikelle kansalle avoimissa levykuunteluiltamissa, joita järjestettiin viidellä eri paikkakunnalla.
– Kun musa menee välillä niin kulutustuotteeksi niin nopeasti, mua alkoi kiehtomaan sellainen ajatus, että okei, tuolla jossain on levy ja se soi tänään Jyväskylässä yhdessä paikassa. Ja se on ainoa paikka tässä maailmankaikkeudessa, missä sinä voit kuulla sen levyn.
– Niin minusta se oli kiehtovaa – ja minusta se alkoi tuntumaan taas elämykseltä se musa.
Iltamat, joissa kävijät pystyivät myös ostamaan levyn mukaansa olivat sekä artistin itsensä, että kuulijoiden vinkkelistä menestys. Stepa toteaakin, että aikoo toteuttaa vastaavia tempauksia myös tulevien projektiensa tiimoilta.
”Mitä v*tun töitä?”
Vuonna 2008 MC-esikoislevynsä julkaissut Stepa on räpännyt pian kaksikymmentä vuotta, jonka aikana kotimainen rap on kehittynyt, monipuolistunut ja noussut ennennäkemättömällä voimalla valtavirtaan. Stepalle merkittävimmän herätyksen suomirap-kentän muutoksesta tarjoili Cledos:
– Ensimmäisen kerran, kun mä huomasin, että Suomirap on muuttunut oli, kun Cledos julkaisi [Töis-kappaleen]. Sitä ennen se meidän sukupolvi oli silleen, että ei, kun vapaapäivä ja kaikki puhui vapaudesta ja työttömyydestä.
– Yhtäkkiä tulikin uusi sukupolvi, joka olikin silleen, että grindataan, grindataan, nyt me tehdään töitä. Ja me oltiin silleen, että mitä v*tun töitä, artisti naurahtaa.
Erityisen ilahtunut Stepa on siitä, että perinteitä kunnioittava suomirap porskuttaa yhä:
– Se on aika kiva huomata, että [suomirap] on monipuolistunut, mutta samaan aikaan siellä on myös junnuissa niitä tyyppejä, jotka tekee sitä vanhan koulun hiphop-arvoilla, mitkä meilläkin oli. Että se ei ole kuollut mihinkään, vaikka se ei ole valtavirrassa.

Stepaa ilahduttaa, että perinteiset rap-arvot elävät ja voivat hyvin alan uudistumisesta huolimatta.
Vuokko Salo
Invalidien liikuntakerho ja keksityt murheet
Rap-uransa lisäksi Stepa on toiminut yli vuosikymmenen ajan henkilökohtaisena avustajana näkövammaiselle pojalle. Pojan kanssa vietetty aika on tehnyt merkittävän vaikutuksen Stepan uusimman levynkin keskiössä olevaan optimistiseen ja kiitolliseen tapaan nähdä maailma:
– On se kyllä omituista, että yksi näkövammainen poika avaa aikuisen miehen silmät, Stepa toteaa.
– Se vei meikän kerran sellaiseen invalidien liikuntakerhoon. Ja sinne liikuntakerhoon tuli joka tiistai sellainen äiti, jolla oli poika, ja sillä pojalla (–) liikkui vaan vähän käsi. Se oli vaan siinä, se poika makasi äitinsä sylissä ja liikutti vähän kättä siellä liikuntakerhossa. Ja minä oli vaan silleen, että v*ttu kuinka siistiä, että tuolla ei liiku kuin käsi, mutta tulee silti liikuntakerhoon.
– Se ei pysty kävellä, mutta jos se pystyy liikuttaa kättä, niin se tulee tänne. Minä olin ihan suu auki siinä tilanteessa. Ja sitten aloin miettimään, että mitä nämä minun murheet ovat. Onko nämä edes oikeita, vai keksinkö minä näitä?
– Kyllä minä huomaan, että suurin osa minun murheistakin on keksittyjä asioita, joita ei edes tapahdu, Stepa varmistaa.
Kaikki mitä tarvitset on sinulla ollut aina
Minkä Stepa toivoisi olevan yksi asia, jonka kuulija saa Minä tiedän miksi häkkilintu laulaa -albumilta?
– Että sinun sisässä se on, se kaikki, mitä sinä haluat. Se vastaus, mitä etsit, niin kysyt vaan sitä itseltä, Stepa toteaa.
Lähes kahdenkymmenen vuoden uran ja kahdentoista albumin myötä Stepa suhtautuu tuoreimman projektinsa julkaisuun levollisesti. Rap-artistille itselleen musiikin tekeminen on kaikista suurin palkinto, striimiluvuista ja vastaanotosta huolimatta:
– Minä en tiedä yhtään, mitä muut kuulee tai kuuntelee. Onneksi maailma on täynnä musaa, niiden ei ole pakko kuunnella minun musaa.
– Vaikka kukaan ei kuuntelisi, minä tulen pärjäämään tässä elämässä ihan hyvin, toteaa Stepa.
Kuuntele Minä tiedän miksi häkkilintu laulaa alta -albumi alta!