Pep Guardiola tukee edelleen Cityä. Espanjalaisluotsi on palaamassa ensimmäistä kertaa Ettihad Stadiumille sitten hänen lähtönsä manchesterilaisseurasta.
Englannin Valioliigassa pelaava Manchester City on tällä hetkellä melkoisen kohun keskellä.
Seuran todettiin riippumattoman komission toimesta syyllistyneen 114:ään eri sääntörikkomukseen ja sitä voi uhata jopa putoaminen Valioliigasta, muiden mahdollisten rangaistuksien ohella.
Aikanaan, kun Cityn kohtaamat sääntörikosepäilyt tulivat julki, silloinen seuran manageri Pep Guardiola kertoi luottavansa seuran sanaan ja kertoi olevansa vakuuttunut siitä, ettei Citizens ollut syyllistynyt sääntörikkomuksiin. Hän myös kertoi, että mikäli City kuitenkin todettaisiin syylliseksi, olisi hänen ratkaisunsa selvä.
– Kuuntelen sekä puheenjohtajaani että toimitusjohtajaani, ja minä luotan heihin. He sanoivat meidän olevan reiluja, noudattavan sääntöjä ja minä uskoin heitä, Guardiola totesi vuonna 2022.
– Sanoin heille: jos te valehtelette minulle, en ole enää seuraavana päivänä täällä. Minä lähden, enkä ole teidän ystävä enää. Laitan siis kaiken luottoni teihin, koska uskon teitä sataprosenttisesti ja puolustan tätä seuraa siitä syystä.
Puolueettoman komission todettua Cityn syylliseksi, Pep Guardiola tukee edelleen Cityä sataprosenttisesti ja uskoo seuran syyttömyyteen.
– Haluan jokaisen Manchester City -fanin ympäri maailmaa tietävän, että olen täällä teidän kanssanne – enemmän kuin koskaan aiemmin. Olen aina seissyt seurani, seuran omistajan, puheenjohtajan, Ferranin (Sorianon), pelaajien, henkilökunnan, Enzon (Marescan) ja teidän, uniikkien faniemme takana, Guardiola kirjoitti syyskuun 30. päivänä julkaisemassaan somepostauksessa.
– Haluan tehdä yhden asian selväksi: me tulemme selviämään tästä yhdessä. Rakastan teitä kaikkia.
Useiden luotettavien medialähteiden mukaan Guardiola tullaan näkemään ensi viikolla Ettihad Stadiumilla, kun City isännöi Mestarien liigan hallitsevaa mestaria, PSG:tä.
Guardiolan saapuminen Ettihadille nykytilanteessa voidaan nähdä entistä vankempana osoituksena sille, että Pep Guardiola tukee edelleen Cityä ja 55-vuotias luotsi uskoo yhä Cityn syyttömyyteen.
No, entä sitten ne aiemmat puheet?
Kenties sitten on niin, että Guardiolan ystävyys seuraan säilyy aiemmista puheista huolimatta – tai ainakin siihen saakka, mikäli seuran valitus ei mene läpi; muussa tapauksessa hän söisi omat sanansa.
Haaland: ”Meidän on seistävä yhtenä rintamana”
Vaikuttaa myös siltä, että myös Cityn pelaajat seisovat vankasti seuran takana.
– Meidän on seistävä yhtenä rintamana. Meidän on oltava toistemme tukena ja pysyä positiivisina. Mitä ikinä elämässä tapahtuukaan, meidän tulee aina hymyillä, joukkueen suurin tähti Erling Haaland kommentoi tilannetta Sky Sportsille.
Haalandilta kysyttiin myös tulevan viikonlopun Liverpool-ottelusta, sillä Cityä odottanee hyvin vihamielinen vastaanotto.
– Meidän on pysyttävä positiivisina, katsottava tulevaisuuteen, yrittää voittaa jalkapallo-otteluita ja yrittää nauttia tilanteesta.
– Meidän on pidettävä yhtä ja levittää rakkautta toisiamme kohtaan. Joten, seisokaamme yhdessä, nauttikaamme matkasta ja hymyilkäämme.
Artikkelissa käytetyn kuvan lisenssitiedot löydät täältä.