Rovaniemeläislähtöinen Keiju yhdistää räpin, laulun ja monimuotoisen lyriikan ainutlaatuiseksi kokonaisuudeksi. Klangin haastattelussa Keiju kertoo musiikkinsa synnystä, esikuvistaan ja tulevasta mixtapestaan.
Rovaniemeltä kotoisin oleva artisti Keiju yhdistelee musiikissaan räppiä ja laulua, nokkelaa ja tarkkanäköistä lyriikkaa sekä omaehtoisia äänimailmoja. Klangi haastatteli tulokasartistia.
Keijun omakustanteinen esikois-EP Ounasjoki kuultiin keväällä, jolloin artisti nähtiin myös lämmittelijänä pitkän linjan pop-tienraivaaja Vestan keikoilla. Tällä hetkellä artisti työstää mixtapea, jonka seuraava singlelohkaisu kuullaan myöhemmin heinäkuussa.
Lue myös: ”Mä elän tätä paskaa varten” – Klangin Ruisrock-haastattelussa Melo ja Koira
Ääripäitä ja genrerajojen rikkomista
Keijun genrerajoja taivutteleva musiikki liikkuu sulavasti ääripäiden välillä, ja kappaleissa korostuvat muun muassa artistin terävä kynä, monipuolinen flow ja uniikki soundi. Keiju kertoo tavoitteenaan olevan tuoda kotimaiselle kentälle lisää monipuolisuutta, omaleimaista soundia sekä kappaleita, jotka kestävät aikaa ja avautuvat vasta useamman kuuntelun myötä. Musiikkiinsa artisti pyrkii tuomaan mahdollisimman paljon omaa moninaisuuttaan:
– Haluun musiikilla tuoda esille itsestäni erilaisia puolia mahdollisimman laajasti, ja jotkut mun biisit onkin polar opposites kuten ”valoa” ja ”sirkustirehtööri”. Never let them know your next move…, toteaa Keiju.
Keiju kertoo ajatuksen artistiudesta saaneen alkunsa jo nuorena, mutta tulleen täytäntöön vasta viime vuosien aikana:
– Päätin 8-vuotiaana, että musta tulee artisti, kun superfanitin Anna Abreuta. Olin kauan tosi ujo, en uskaltanu koskaan mennä esim. laulutunneille vaikka oisin halunnut. Uskalsin vasta ihan viime vuosina laulaa ekaa kertaa ystävien kuullen.
Kappaleissaan taidokkaasti suomenkielen monimuotoisuutta hyödyntävä Keiju tuotti ja kirjoitti alun perin englanninkielisiä kappaleita. Suomenkielisen tuotantonsa lisäksi artisti työstää yhä kappaleita myös englanniksi ja vaikuttaa niin ikään englanninkielistä musiikkia julkaisevassa 12-henkisessä B!rthday-yhtyeessä.
– Aloin joskus 2019 tekemään biittejä ja niihin biisejä englanniksi ja siitä sitten siirryin suomen kieleen tajuttuani, että mulla on vuosien varrelta lukuisia päiväkirjoja täynnä mm. runoutta suomeksi. Teen edelleen kuitenkin myös enkuksi, B!rthday-nimisessä bändissä ja työstän myös sooloprojektia, Keiju kertoo.
Inspiraatiot sanoista ja pohjoisen luonnosta
Keiju kertoo kappaleidensa voivan inspiroitua tilanteen tullen oikeastaan mistä tahansa. Kappaleiden laajat ja omalaatuiset aiheet juontuvat muun muassa Suomen kielestä ja artistin kotiseutujen luonnosta. Artisti kertoo kappaleiden myös syntyvän toisinaan omalaatuisissa paikoissa, kuten artistin työpaikkana toimivalla hautausmaalla.
– Kun oon vuosia keränny sellasta hienojen sanojen listaa, niin se on usein hyvä katapultti biisille, kun nappaan jonku haluamani sanan ja pakotan sen rimmaamaan. Oon kotoisin Rovaniemeltä, ja pohjoisen luonto on aina ollut mulle ehtymätön inspiraationlähde, kuvailee Keiju.
– Mun kappaleet syntyy mitä merkillisimmin tavoin… studiolla, omassa sängyssä, junassa. Nyt oon kesätöissä hautausmaalla niin siellä ”kirjotan” biisejä haravoidessani, artisti jatkaa.
Esikuvia ja collab-unelmia
Rap- ja R&B-vaikutteet ovat vahvasti mukana Keijun kappaleissa, ja artistin esikuvina ovatkin toimineet muun muassa yhdysvaltojen rapin ja R&B:n POC-naisartistit:
– Oon kuunnellut eniten jenkkiräppiä ja rnb:tä, varsinkin naisia. Suurin osa mun esikuvista on POC-naisia, kuten 070 Shake, Rico Nasty, Bktherula, Tierra Whack, Doechii, FKA twigs…
– Valtaosa musagenreistä muutenkin on mustien ihmisten luomia ja on kunnia saada olla vierailemassa hiphop-kulttuurissa, artisti toteaa.
Uraunelmista puhuttaessa artisti pitää jalat maassa ja mainitsee muun muassa tulevan mixtapensa, mutta nimeää myös erään collab-haaveistaan:
– Alotetaan nyt vaikka vaan sillä, että saisin julkaistua mun mixtapen (tässä kuussa uusi biisi ja musavideo!), keikkailtua enemmän ja julkaistua myös niitä enkkubiisejä. kiinnostaa myös alkaa tekemään enemmän collabeja! esim. joku papru [Paperi T] fiitti ois sairas along the line…
Lue päivän ajankohtaisimmat musiikkiuutiset ja pysy ajan tasalla!