Helsinki juhlii uuttavuotta kotimaisten tähtien voimin

Helsingin uusivuosi Kansalaistorilla
Kansalaistori täyttyy musiikista ja juhlatunnelmasta vuoden vaihtuessa.
Topi Raulo & Lotta Taarasti

Helsinki juhlii uuttavuotta Kansalaistorilla, jossa iltaa rytmittävät kotimaiset tähtiartistit ja näyttävä puolenyön pyronäytös. Tapahtuma on seurattavissa myös Nelosella ja Ruudussa.

Helsingin uuttavuotta juhlitaan 31. joulukuuta Kansalaistorilla kotimaisten artistien voimin, ja ilta huipentuu näyttävään pyronäytökseen. Konserttia voi seurata myös suorana Nelosella ja Ruudussa.

Helsinki kutsuu kaikenikäiset kaupunkilaiset juhlistamaan vuoden vaihtumista Kansalaistorille. Juhlinta käynnistyy klo 17, kun lavalle nousee koko perheen suosikkiyhtye Hevisaurus. Juraheviyhtye on julkaissut kahdeksan studioalbumia ja palkittu kahdesti parhaan lastenmusiikkilevyn Emmalla. Hevisauruksen keikan päättää klo 18 nähtävä koko perheen pyronäytös.

Lue myös: Cheek saa kunnianosoituksen – Unitas Sigma kokoaa kotimaiset tähdet yhteen

Loppuillasta klo 22.15 alkaen Kansalaistorin valtaa uudenvuoden konsertti, jossa esiintyvät Ares, Erika Vikman ja KAJ. Ares tunnetaan Suomen uuden aallon rap-kentän uranuurtajana, jonka viimeisimmän Apathia-albumin kaikki kappaleet nousivat Suomen viralliselle top-listalle. Erika Vikman on disco-popin kärkinimi ja hittikappaleidensa Cicciolina ja Syntisten pöytä myötä koko kansan tuntema artisti, jonka fanikunta on kasvanut euroviisuhuuman siivittämänä. Vöyriläistrio KAJ puolestaan saavutti läpimurron euroviisuhitiksi nousseella Bara Bada Bastulla, joka nousi Suomen ja Ruotsin Spotify Top 50 -listan kärkeen.

Illan juontavat Jaana Pelkonen ja Christoffer Strandberg. Pormestari Daniel Sazonov pitää tapahtumassa uudenvuodenpuheen ja toteaa:

– On hienoa juhlia vuoden vaihtumista loistavien esiintyjien ja ohjelman parissa yhdessä helsinkiläisten kanssa.

Kansalaistorin ympäristössä on uudenvuoden aattona poikkeuksellisia liikennejärjestelyjä, joten paikalle suositellaan saapumaan ajoissa. Puolenyön pyronäytöstä voi seurata myös Mannerheimintieltä tai Töölönlahden tapahtumapuistosta.

Helsingin uudenvuoden ohjelma:

Klo 17–18 Lasten uusivuosi: Hevisaurus

Klo 22.15–00.15 Helsingin uudenvuoden konsertti: DJ Pahkala, Ares, Erika Vikman ja KAJ

Suora lähetys Nelosella ja Ruudussa klo 22.30–00.15.

Lue lisää ajankohtaisia musiikkiuutisia!