Liverpoolin valinta sai aikaan ihmetystä – supertähti tekee yllätyspaluun?

Liverpool-tähti tekemässä yllätyspaluun?
Ekitike oli Liverpoolin paras maalintekijä viime kaudella.
Valioliiga

Liverpoolin julkistamassa Mestarien Liiga -rosterissa nähtiin yllätyksiä. Kaksi aktiivipelaajaa jäivät ulkopuolelle samalla, kun loukkaantuneen supertähden nimi löytyi listalta.

Englantilaisseura Liverpool julkisti 25-miehisen rosterinsa ensi kauden Mestarien Liigaan.

Liigavaiheen on määrä käynnistyä tulevalla viikolla. Liverpool aloittaa taipaleensa viime kauden tapaan, eli kotiottelulla Atletico Madridia vastaan.

Lue juttu: Entiseltä Valioliigatuomarilta kohupaljastus – tuomari vaikutti otteluihin vitsillä

Joukkueen ilmoittama joukkue liigavaiheeseen aiheutti kuitenkin hämmennystä. Seura oli listannut vahvuuteen kolme pitkäaikaisloukkaantunutta pelaajaa, Hugo EkitikenConnor Bradleyn sekä Giovanni Leonin. Pois jäivät kaksi aktiivipelaajaa Frederico Chiesa sekä Wataru Endo.

Erityisesti Ekitiken ja Bradleyn mukaanlukeminen on erikoista, sillä kaksikkoa ei odoteta pelikentille pitkään aikaan. Viime tammikuussa polvensa loukannut Bradley on sivussa seuraavat kuukaudet, kun taas akillesjänteen repeytymästä vain huhtikuussa kärsinyt Ekitike on ajoitettu palaamaan vuodenvaihteen jälkeen.

Uudistetussa Mestarien liigassa pelataan sarjaotteluita vielä tammikuussa, mutta seuran päätös varata kaksi paikkaa viimeisiin otteluihin aiheutti fanien keskuudessa ihmetystä. Valinta viestii, että Ekitiken ja Bradleyn toipuminen kohti pelikuntoa sujuu odotettua paremmin.

Joukkueet pelaavat kuusi ottelua joulukuun alkuun mennessä, jonka jälkeen kaksi jäljelle jäänyttä ottelua pelataan tammikuun aikana.

Liverpool voitti sarjavaiheen kaksi vuotta sitten. Joukkueen tie on kuitenkin noussut pystyyn pudotuspeleissä PSG:tä vastaan. Ranskalaisseura on matkannut mestaruuteen molempina kertoina.

Lue lisää ajankohtaisia urheilu-uutisia!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *