Jaakko Kulta teki suomirockista ajankohtaista – ”Ihminen kertoo inhimillisyydestä tässä ajassa”

Jaakko Kulta istuu sängyllä. Jaakko Kulta teki suomirockista ajankohtaista!
Jaakko Kullan Ihminen tuo suomirockin tähän aikaan.
Alexander Richardson

Jaakko Kulta julkaisi perjantaina debyyttialbuminsa Ihminen, joka tuo suomirockin tähän aikaan rehellisesti ja tunteella.

Vuoden tulokas -Emma-ehdokkuudella huomioitu Jaakko Kulta julkaisi perjantaina 7. marraskuuta debyyttialbuminsa Ihminen. Suomirockin kirkkaana uutena lupauksena tunnettu artisti kuvailee levyään henkilökohtaiseksi, kantaaottavaksi ja rehelliseksi kokonaisuudeksi.

Lue myös: Haastattelussa Pihalla – Suomirock tulee, oletko valmis?

Ihminen on yhdentoista kappaleen mittainen kokonaisuus, joka yhdistää perinteisen suomirockin ja nykypäivän soundin ajattomalla tavalla. Levyltä löytyvät muun muassa miltei platinaa striimannut Tupakkaa ja rakkautta, livehitiksi noussut Janne paina kaasua (JPK) sekä tammikuussa julkaistu Magiaa. Näiden rinnalla kuullaan kahdeksan täysin uutta kappaletta.

– Halusin tehdä albumin, joka kuulostaa nimenomaan multa, niin soundillisesti kuin tarinankerronnallisestikin. Halusin, että levyn äänimaailma kiteyttää sen, mikä meillä on livessä, mutta että albumilta löytyy myös sitä tuttua, kevyempää Jaakko Kultaa, artisti kertoo.

Kullan mukaan Ihminen syntyi tarpeesta puhua vaikeistakin aiheista: päihteistä, mielenterveydestä, syrjäytymisestä, ihmissuhteista, toksisista miesmalleista ja väärinkohdeltujen kokemuksista.

– Mulla oli tosi vahva tarve puhua sanoituksissa asioista, jotka tapahtuu ympärillä, myös niistä, jotka on vähän kantaaottavampia. En halunnut, että levy on yhtään syyllistävä tai päällekäyvä, vaan että se herättää ajatuksia, nostaa esiin epäkohtia ja saa kuulijan ehkä pysähtymään tai katsomaan peiliin.

Levy syntyi pitkälti kaksin tuottaja Samuli Sulkun kanssa.

– Tehtiin levy käytännössä kokonaan kahdestaan, ja meidän välinen luottamus mahdollisti sen, että uskalsin kirjoittaa näistä aiheista avoimesti. Ihminen kertoo musta itsestäni ja yleisesti ihmisistä ja inhimillisyydestä tässä ajassa, siitä, mitä me kaikki jaetaan, vaikka eletäänkin eri kuplissa. Albumin nimi on iso, koska aiheetkin on isoja, Kulta sanoo.

Vakiinnuttanut paikkansa

Jaakko Kulta on kerännyt julkaisujensa myötä jo kymmeniä miljoonia striimejä ja noussut nopeasti suomalaisen musiikkikentän kärkinimiin. Edellinen Jotta muistaisin -EP ylsi albumilistan kolmossijalle ja pysyi Top 10:ssä 11 viikkoa. Sen menestynein kappale Norjalaista puuta on striimannut triplaplatinaa, ja helmikuussa julkaistu Tupakkaa ja rakkautta nousi Spotifyn seitsemänneksi ja soi laajalti radioissa.

Kulunut vuosi on vienyt artistin Suomen suurimpien festivaalien lavoille, missä hän on saanut kiitosta vakuuttavasta live-esiintymisestään ja yleisön kohtaamisesta. Albumin julkaisun myötä käynnistynyt Ihminen-kiertue vie Jaakko Kullan läpi Suomen loppuvuoden aikana.

Lue lisää ajankohtaisia musiikkiuutisia!