Clipse-duo Pusha T ja No Malice teki historiaa esiintymällä Vatikaanissa. Pietarinaukiolla järjestetty ensimmäinen rap-keikka keräsi yli 253 000 ihmistä.
Legendaarinen rap-duo Clipse, eli Pusha T ja No Malice, nousi lauantaina 13. syyskuuta historiallisesti Pietarinaukiolle Roomassa. Heistä tuli ensimmäinen rap-akti, joka on koskaan esiintynyt Vatikaanissa. Konsertti oli osa Grace for the World -tapahtumaa, jonka yleisöksi kerääntyi yli 253 000 ihmistä. Kyseessä oli samalla ensimmäinen kerta, kun Pietarinaukiolla järjestettiin konsertti.
Clipse esitti kappaleensa The Birds Don’t Sing Voices of Fire -kuoron tukemana. Lavalle liittyi myös John Legend, jonka vokaalit vahvistivat esityksen hengellistä ulottuvuutta. Veljekset avasivat kappaleessa sydämensä vanhempiensa menetyksen kautta, ja sielukas hetki teki syvän vaikutuksen massiiviseen yleisöön.
Pharrellin sanoma ykseydestä ja armosta
Grace for the World -konsertin luovana johtajana toimi Clipse-duon pitkäaikainen yhteistyökumppani Pharrell Williams yhdessä Andrea Bocellin ja Vatikaanin kanssa. Pharrell korosti tilaisuuden merkitystä:
– Tämä on harvinainen kulttuurinen hetki, jolloin maailma pysähtyy ja virittäytyy yhdessä. Se on viesti ykseydestä ja armosta koko ihmiskunnalle.
Myöhemmin hän jatkoi:
– Tässä historiallisessa hetkessä pyydän teitä valitsemaan armon. Valitkaa uteliaisuus. Valitkaa ne, kunnes ne muuttuvat tarttuviksi. Yhdessä tulvimme maailman valolla ja rakkaudella.
Lue myös: Prodigyn ääni kuuluu vielä kerran – Mobb Deepin Infinite päättää yli 30 vuoden matkan
Kansainvälinen juhlahetki
Grace for the World -tapahtuma oli osa vuoden 2025 Jubileen päätapahtumia ja päätti kolmannen World Meeting on Human Fraternity -kokouksen. Se yhdisti musiikin, hengellisyyden ja kulttuurin viestin veljeydestä, rauhasta ja luomakunnan suojelemisesta. Konserttiin kuului myös vaikuttava drone- ja valoshow, joka ammensi inspiraationsa Sikstuksen kappelista.
Illan aikana kuultiin myös puhujia, kuten kardinaali Mauro Gambetti, Graça Machel Mandela, Naomi Campbell sekä Nobelin rauhanpalkinnon saajat Kailash Satyarthi ja Nadia Murad.
Tähtikattaus ja Disney+-taltiointi
Clipse esiintyi osana poikkeuksellisen laajaa ohjelmaa, jossa nähtiin myös Pharrell Williams Voices of Fire -kuoron kanssa, Andrea Bocelli, Jennifer Hudson, Karol G, Teddy Swims, Jelly Roll, BamBam, Angélique Kidjo, Ariana Bergamaschi ja Il Volo sekä Rooman hiippakunnan kuoro. Musiikista vastasi Adam Blackstonen johdolla kansainvälinen orkesteri ja BBE All-Star Band.
Taltiointi Grace for the World -konsertista on katsottavissa yksinoikeudella Disney+:ssa ympäri maailmaa.
Lue lisää ajankohtaisia musiikkiuutisia!